Qigong-workshop Daoyin Yangsheng Gong

Qigong-workshop Daoyin Yangsheng Gong

Opettaja: Kauko Uusoksa

Aika: la 10.12.2016 klo 12-15

Sisältö:
Daoyin Yangsheng Gong -sarja. Sarja sisältää 12 liikettä sekä aloitus- ja lopetusliikkeet. Sarjan läpikäynti aloitetaan rauhallisesti tässä workshopissa, opetellaan alkupään liikkeitä.

Daoyin Yangsheng Gong on terveysharjoitus, jossa yhdistyy qigong-harjoitus terveydenhoitoon, kehon ja raajojen harjoituksiin ja mielen kultivointiin sekä viehättäviin liikkeisiin. Harjoituksessa ylläpidetään energiakanaviston toimintaa, edistetään sisäelinten toimintaa sekä ylläpidetään terveyttä ja ennaltaehkäistään sairauksia.

Kaikki universumissa galakseista aurinkokuntiin, makrokosmoksesta soluihin, atomeihin ja elektroneihin sekä protoneihin ovat jatkuvassa kiertoliikkeessä, liittyen yhteen ja kehittyen kiertoliikkeen kautta. Ihmisen sisäelinten kohoavat ja laskeutuvat liikkeet noudattavat kiertoliikkeitä. Qin ja Veren kierto pitkin 12 energiakanavaa ihmisen kehossa on myös kiertoliikettä. Sarjassa kaikki liikkeet tehdään erikokoisina kiertoliikkeinä. Nämä lisäävät kehon nivelten liikkuvuutta ja vahvistavat lihaksia, luita ja nivelsiteitä.

Lisätietoja:
Qigong-workshopit ovat avoimia jäsenille ja seuran ulkopuolisille ei-jäsenille.

Hinta ja maksut:

  • Seuran omat jäsenet 20 euroa/kerta
  • Ei-jäsenet 40 euroa/kerta

Paikka:

  • Harjulan koulun liikuntasali, Verkkotie 12, Järvenpää kello 12.00-15.00 (sisäänkäynti Harjutien puolelta, J-ovi).

Ohjeita workshoppeihin osallistujille:

  • Workshoppeihin ei tarvitse ilmoittautua etukäteen.
  • Tapahtuman kohdalla mainitaan, mitä perusvaatimuksia osallistujalta edellytetään (esim. taiji-peruskurssin käyminen tms.)
  • Tule ajoissa paikalle, jotta ehdimme hoitamaan maksuasiat kuntoon ennen harjoitusten alkua.

Maksaa voit:

  • Käteisellä ennen workshopin alkua.
  • Etukäteen pankkiin. Maksaessasi käytä viitenumeroa 14070 (ota kuitti mukaan!)
  • Liikunta- ja kulttuuriseteleillä, verkkomaksulla tai ePassilla, Maksuohjeet nettisivuilla www.sanbao.fi

HealthQigongDaoyinYangshengGong