Kevään harjoitusten aikatauluista ja tulevia tapahtumia touko-elokuussa

Toukokuussa on peruttu seuraavat harjoitukset
* Vappupäivän keskiviikon 1.5.2019 harjoitukset on peruttu
* Lauantain 4.5.2019 terveysqigong on peruttu (koulu tarvitsee tilan omaan käyttöönsä)
* Sunnuntain 5.5.2019 kaikki harjoitukset on peruttu (koulu tarvitsee tilan omaan käyttöönsä)

Kevään vakioharjoitukset päättyvät seuraavasti
* Sunnuntain kehonhuolto ja taiji -harjoitusten viimeinen kerta pidetään 19.5.2019
* Keskiviikon taiji-harjoitusten viimeinen kerta pidetään 15.5.2019
* Torstain qigong ja yiquan -harjoitusten viimeinen kerta pidetään 16.5.2019

Kesäharjoitusten aikataulu
* Seuran kesäharjoituksista tiedotetaan lähiaikoina. Kesäharjoituksia on pidetty perinteisesti taijissa ja qigongissa. Aika ja paikka varmistuvat vähän myöhemmin. Seuraa tiedotusta!

TULEVIA TAPAHTUMIA

YIQUAN-MESTARI ZHANG CHANGWANG BEIJINGISTÄ HELSINGISSÄ 3.-5.5.2019
* https://sanbao.fi/2019/02/19/yiquan-mestari-zhang-changwang-beijingista-helsingissa-3-5-5-2019/

METSÄ QIGONGIA POHJOIS-SAVOSSA 7.-9.6.2019
https://www.uusoksa.fi/kauppa/kesaleiri-2019/

TAIJI-TAPAHTUMIA TOUKO-ELOKUUSSA MUUALLA SUOMESSA
* Oulun Taiji –seuran kevätleiri 3.-5.5.2019
* Seuran 25 vuotisjuhlaleiri 18. – 19.5.2019
* Pariharjoitteluleiri Seinäjoella 7.-8.6.2019
* Suomen Wushu-liiton kesäleiri 3.-5.8.2018
Linkit yllämainittuihin tapahtumiin löydät osoitteesta:
https://kuopiontaijiquan.net

QIGONG-OHJAAJA HELENA HALLENBERG PITÄÄ KESÄLLÄ KAKSI KURSSIA VIROSSA JA ELOKUUSSA SAARISELÄN KIILOPÄÄLLÄ
http://www.huomen.net/kurssit.html

OSALLISTU MAKSUTTOMALLE QIGONG-KURSSILLE HELSINGISSÄ JA VÄITÖSKIRJAN TUTKIMUSJOUKKOON

Nyt pääsisi maksuttomalle qigong-kurssille Helsingissä ja samalla pääsee osallistumaan tutkimusjoukkona väitöskirjaa varten. Laitan tähän Pasi Pölösen viestin. Hän teki jo gradun samasta aiheesta nyt jatkaa väikkäriin. Osallistukaatte jos aikataulut sopivat teille. Kaikki tarpeelliset tiedot löydätte oheisesta viestistä.

Hei,
tutkin Helsingin Yliopistossa meditatiivisen liikkeen subjektiivista kokemusta. Järjestän toukokuussa ilmaisen qigong-kurssin, jossa kerään aineistoa väitöskirjaani varten. Kurssille etsin henkilöitä, joilla on aikaisempaa harjoittelukokemusta jostain kiinalaisperäisestä kehollisesta liikkuvasta meditatiivisesta harjoitusmuodosta (qigong, yiquan, taiji). Qigong-harjoitusten yhteydessä osallistujat täyttävät kyselylomakkeita, joissa kysytään erilaisia subjektiivisia tuntemuksia ja kokemuksia. Aineistoja käytetään tieteelliseen tutkimukseen ja julkaisuihin tietojen luottamuksellisuutta koskevia periaatteita noudattaen siten, että tiedoista ei voida tunnistaa henkilöllisyyttäsi.

Kurssi järjestetään toukokuussa tiistai-iltaisin 14.5, 21.5 ja 28.5 klo 18.00-19.30, paikka on Helsingin Rudolf-Steiner koulu Lehtikuusentie 6. Qigong-harjoitus kestää noin tunnin ja eri lomakkeiden täyttäminen noin puoli tuntia (n. 10 minuuttia ennen harjoitusta ja n. 20 minuuttia harjoituksen jälkeen). Aineiston kerääminen onnistuu, vaikka et pystyisi osallistumaan kaikkiin harjoituksiin.

Tule mukaan, saat ilmaisen ja mukavan qigong-kurssin, minä saan aineistoa tutkimustani varten! Jos haluat osallistua kurssille vastaa minulle sähköpostitse pasi.petri.polonen@gmail.com . Kurssille mahtuu noin 20 henkilöä.

Parhain terveisin,
Pasi
www.dynamis.fi